Calendar for the Traditional Roman Rite

Following the Rubrics of Pope Pius X for the Universal Calendar of the Church

Traditional Roman Catholic Network

www.traditio.com

August 2008

Date

Day

Liturgical Day

Rank

Color

F/A

Misc.

1

Friday

St. Peterís Chains

St. Paul, Ap

The Holy Machabees, Mm

dm

White

A

1st Friday

2

Saturday

St. Alphonsus, BpCD

St. Stephen I, PM

d

White

 

1st Saturday

3

Sunday

12th Sunday after Pentecost

Finding of the Body of St. Stephen,

First Martyr

sd

Green

   

4

Monday

St. Dominic, C

dm

White

5

Tuesday

Dedication of the Church of Our Lady of the Snows

dm

White

 

6

Wednesday

Transfiguration of Our Lord

St. Xystus II & Comp., Mm

d2cl

White

   

7

Thursday

St. Cajetan, C

St. Donatus, BpM

d

White

   

8

Friday

Sts. Cyriacus & Comp., Mm

sd

Red

x

A

 

9

Saturday

St. John Vianney, C

Vigil of St. Lawrence

St. Romanus, M

d

White

   

10

Sunday

St. Lawrence, M

13th Sunday after Pentecost

d2cl

Red

   

11

Monday

Sts. Tiburtius, M & Susanna, VM

(Mass of the Preceding Sunday:

Green Vestments)

sp

Red

 

12

Tuesday

St. Clare, V

d

White

   

13

Wednesday

Sts. Hippolytus & Cassian, Mm

sp

Red

x

   

14

Thursday

Vigil of the Assumption of the BVM

St. Eusebius, C

Violet

   

15

Friday

Assumption of the

Blessed Virgin Mary

d1cl

White

Holy Day of Obligation

16

Saturday

St. Joachim, Father of the BVM

d2cl

White

   

17

Sunday

14th Sunday after Pentecost

St. Hyacinth, C

Within the Octave BVM

Octave Day of St. Lawrence

sd

Green

   

18

Monday

Within the Octave

St. Agapitus, M

sd

White

x

 

19

Tuesday

St. John Eudes, C

Within the Octave

d

White

   

20

Wednesday

St. Bernard, AbD

Within the Octave

d

White

   

21

Thursday

St. Jane Frances de Chantal, W

Within the Octave

d

White

   

22

Friday

Immaculate Heart of Mary

St. Timothy & Comp., Mm

d2cl

White

A

 

23

Saturday

St. Philip Benizi, C

Vigil of St. Bartholomew

d

White

   

24

Sunday

St. Bartholomew, Ap

15th Sunday after Pentecost

d2cl

Red

   

25

Monday

St. Louis IX, King of France

sd

White

x

 

26

Tuesday

St. Zephyrinus, PM

(Mass of the Preceding Sunday:

Green Vestments)

sp

Red

   

27

Wednesday

St. Joseph Calasanctius, C

d

White

   

28

Thursday

St. Augustine, BpCD

St. Hermes, M

d

White

   

29

Friday

Beheading of St. John the Baptist

St. Sabina, M

dm

Red

A

 

30

Saturday

St. Rose of Lima, V

Sts. Felix & Adauctus, Mm

d

White

   

31

Sunday

16th Sunday after Pentecost

sd

Green